Lokalny informator dla osób niepełnosprawnych Ruda Śląska
zobacz więcej Strona główna Istota projektu Autorzy Kontakt
Strona główna    Aktualności

Aktualności

24.3.2015

 

Niepełnosprawni uczniowie Zespołu Szkół specjalnych nr 3 im. Świętego Łukasza w Rudzie Śląskiej mają możliwość uczestniczenia w tym roku szkolnym w ciekawym projekcje współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Działanie 9.1.2. Projekt polega na organizacji dodatkowych zajęć, których celem jest wyrównanie szans edukacyjnych, społecznych i zawodowych  poprzez wdrożenie specjalistycznego programu rozwojowego szkoły. W ramach projektu uczestnicy rozwijają zmysły, usprawniają funkcje ruchowe, rozwijają umiejętności komunikacyjne, mowę oraz kompetencje matematyczno przyrodnicze Ponadto mają dodatkowe zajęcia w pracowni komputerowej oraz zdobywają wiedzę na temat możliwości dalszego kształcenia oraz przyszłej pracy podczas zajęć w utworzonym Szkolnym Ośrodku Kariery. Zajęcia organizowane są w taki sposób aby uczniowie mieli okazję zdobyć umiejętności pomocne w dalszej nauce. Wspólne zdobywanie wiedzy, planowanie, podejmowanie decyzji, działanie i opracowywanie zagadnień w grupie rówieśników oraz nabywanie umiejętności odpowiedzialności za podjęte działania rozwijają u naszych podopiecznych kompetencje potrzebne w przyszłej pracy. Uczestnicy mieli również okazję zwiedzić ogrody pokazowe Kapias w Goczałkowicach-Zdroju, Ogród Botaniczny w Zabrzu oraz Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie a także Palmiarnię w Gliwicach. Na podstawie warsztatów w tych ogrodach oraz wiedzy, którą zdobywają na zajęciach uczestnicy w podziale na grupy mają za zadanie opracowanie wyglądu wybranej strefy ogrody, który powstanie przy szkole. Projekt przewiduje  powstanie miejsca aktywizacji psychomotorycznej wokół szkoły w postaci ogrodu edukacyjno-sensorycznego, umożliwiającego rozszerzenie oferty szkoły. Ogród będzie podzielony na strefy rozwoju poszczególnych zmysłów a więc będzie strefa smaków, w której znajdą sie drzewa i krzewy owocowe, strefa zapachów, w której będzie miejsce dla pachnących krzewów oraz ziół, strefa kolorów i kształtów możliwych do podziwiania w różnych porach roku oraz strefa dźwięków, w której znajdą się różne trawy a także pergola do zawieszania dzwonków wietrznych wykonywanych przez naszych uczniów. Poszczególne ogrody będą połączone ścieżkami sensoryczno-dotykowymi ułatwiającymi naukę bezpiecznego poruszania się w określonej przestrzeni. Powyższe strefy są projektowane przez uczniów i specjalistów pod opieką architekta krajobrazu, który uczestniczy w realizacji zajęć z dziećmi i młodzieżą. Specjaliści prowadzący zajęcia opracowują również program edukacyjno-terapeutycznych z zestawem konspektów na cztery pory roku dla każdej strefy ogrodu. Dzięki temu już wiosną 2015 roku każda grupa zajmie się pracami w ogrodzie polegającymi na wykonywaniu nasadzeń roślin zgodnie z przygotowanym przez grupę projektem.
Obecnie teren ogrodu jest przygotowywany do sadzenia. Fragment niezagospodarowanego terenu został podzielony na strefy i kładziona jest kostka brukowa. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądają się budowie ogrodu od podstaw i z niecierpliwością oczekują możliwości wejścia na przygotowany teren aby zająć się sadzeniem roślin w ogrodzie.
Opisany projekt jest realizowany w Partnerstwie. Liderem jest Pozaszkolny Ośrodek Kształcenia Zawodowego System z Będzina.

Więcej informacji: LINK

Kapitał Ludzki Projekt współfinansowany przez
Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego