Lokalny informator dla osób niepełnosprawnych Ruda Śląska
zobacz więcej Strona główna Istota projektu Autorzy Kontakt
Strona główna    Aktualności

Aktualności

30.3.2017

 

I Rudzki Marsz Dla Autyzmu-Jesteśmy Wśród Was” organizowany przez
Zespół Szkół nr 3 im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej

4 kwietnia br. Zespół Szkół nr 3 im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej, specjalistyczna placówka zajmująca się diagnozą, terapią oraz edukacją osób z autyzmem wraz ze społecznością mieszkańców Rudy Śląskiej włącza się w obchody Światowych Dni Wiedzy na Temat Autyzmu. O godzinie 9:30 rozpocznie się „I Rudzki Marsz Dla Autyzmu-Jesteśmy Wśród Was”, którego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu i zwrócenie uwagi na konieczność poprawy dostępu do usług opiekuńczych i edukacyjnych dla osób dotkniętych autyzmem. Wzrost świadomości dotyczącej autyzmu pozwoli na integrację społeczności lokalnej z osobami autystycznymi, a tym samym na poprawę jakości ich życia.

Ten marsz to kolejna ważna inicjatywa Szkoły św. Łukasza. Cieszę się, że jest to impreza otwarta, że nie zamykamy się w murach szkoły. Dzięki temu, że nauczyciele ze świętego Łukasza wychodzą z kolejną inicjatywą na zewnątrz, mieszkańcy naszego miasta mogą poznać potrzeby osób z autyzmem- mówi p. Justyna Słota, mama 18-letniej Marty, uczennicy szkoły.

Inicjatywa skupia uczniów, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół Specjalnych Nr 3 w Rudzie Śląskiej, rodziców uczniów, sympatyków oraz wolontariuszy z ZSP Nr 6 im.
M. Kopernika. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 9.30 przemarszem uczestników
i towarzyszącej im Orkiestry KWK Bielszowice spod szkoły św. Łukasza do budynku Centrum Handlowego Plaza w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Wirek. Po marszu odbędzie się spotkanie integracyjne obejmujące występy artystyczne oraz atrakcje dla dzieci.

W kwietniu, co roku celebrowany jest Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Obchody w Rudzie Śląskiej, zainicjowane przez Zespół Szkół nr 3 im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej to włączenie w globalny trend edukacji z zakresu funkcjonowania osób dotkniętych autyzmem.
Co roku szkoła włącza się w obchody Dni Wiedzy o Autyźmie - mówi Beata Ratuszyńska, psycholog szkolny, pomysłodawca i współorganizator imprezy. Tym razem postanowiliśmy, że nasi uczniowie mają przede wszystkim dobrze się bawić, mieć frajdę i atrakcje - czyli dużo muzyki, zabawę i ...balony wypuszczane z ładunkiem dobrej energii do samego nieba. Chcemy pokazać, że osoby dotknięte tym zaburzeniem potrafią czerpać radość z życia. Pragniemy też oddać należny szacunek ich rodzicom i nauczycielom. To aniołowie cierpliwości i profesjonalizmu..

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, w ostatnich 20 latach występowanie autyzmu zwiększyło się aż dziesięciokrotnie. Dlatego tak ważne jest edukowanie i przybliżanie społeczeństwu sposobu funkcjonowania osób cierpiących na autyzm. Zwłaszcza, że osoby dotknięte autyzmem potrzebują szczególnego wsparcia i zrozumienia ze strony społeczeństwa w obszarze komunikacji i relacji społecznych.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w naszej imprezie.

Plan uroczystości:
OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA AUTYZMU
"JESTEŚMY WŚRÓD WAS"

  1. Marsz "Jesteśmy Wśród Was" wymarsz - 9.30

Przemarsz ze szkoły św. Łukasza w Rudzie Śląskiej do C.H. PLAZA ( uczniowie z nauczycielami, transparenty, chorągiewki, balony, orkiestra)

  1. Świętowanie Światowego Dnia Autyzmu w CH PLAZA 10.00 – 11.40

  • występ przedszkolaków

  • występ zespołu „Tacy sami” ok. 10.20

  • przedstawienie "Szyba"

  • piosenki i zabawy harcerskie, zabawa dzieci

  • malowanie twarzy

  • słodki poczęstunek dla dzieci


  1. Powrót do szkoły

Od godziny 9.00 do 13.00 w CH PLAZA zorganizowane będą 2 stanowiska konsultacyjne, w ramach których specjaliści udzielą wszelkich informacji w temacie autyzmu i działalności szkoły i przedszkola na rzecz dzieci dotkniętych autyzmem. Osoby zainteresowane otrzymają materiały informacyjne.

Organizator:

Zespół Szkół nr 3 im. św. Łukasza ul. Sygietyńskiego 6, 41-710 Ruda Śląska tel. 32/3400010


Kapitał Ludzki Projekt współfinansowany przez
Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego